Hirschmann GRS105-24TX/6SFP-2HV-2A switch
Short Description:
The GREYHOUND 105/106 switches’ flexible design makes this a future-proof networking device that can evolve alongside your network’s bandwidth and power needs. With a focus on maximum network availability under industrial conditions, these switches enable you to select the device’s port count and type – even giving you the ability to use the GREYHOUND 105/106 series as a backbone switch.
Product Detail
Product Tags
Commerial Date
Product description
| Type | GRS105-24TX/6SFP-2HV-2A (Product code: GRS105-6F8T16TSGGY9HHSE2A99XX.X.XX) |
| Description | GREYHOUND 105/106 Series, Managed Industrial Switch, fanless design, 19" rack mount, according to IEEE 802.3, 6x1/2.5GE +8xGE +16xGE Design |
| Software Version | HiOS 9.4.01 |
| Part Number | 942 287 002 |
| Port type and quantity | 30 Ports in total, 6x GE/2.5GE SFP slot + 8x FE/GE TX ports + 16x FE/GE TX ports |
More Interfaces
| Power supply/signaling contact |
Power supply input 1: IEC plug, Signal contact: 2 pin plug-in terminal block , Power supply input 2: IEC plug |
| SD-card slot | 1 x SD card slot to connect the auto configuration adapter ACA31 |
| USB-C | 1 x USB-C (client) for local management |
Network size - length of cable
| Twisted pair (TP) | 0-100 m |
| Single mode fiber (SM) 9/125 µm | see SFP modules |
| Single mode fiber (LH) 9/125 µm (long haul transceiver) |
see SFP modules |
| Multimode fiber (MM) 50/125 µm | see SFP modules |
| Multimode fiber (MM) 62.5/125 µm | see SFP modules |
Network size - cascadibility
| Line - / star topology | any |
Power requirements
| Operating Voltage | Power supply input 1: 110 - 240 VAC, 50 Hz - 60 Hz , Power supply input 2: 110 - 240 VAC, 50 Hz - 60 Hz |
| Power consumption | Basic unit with one power supply max. 35W |
| Power output in BTU (IT)/h | max. 120 |
Software
|
Switching |
Independent VLAN Learning, Fast Aging, Static Unicast/Multicast Address Entries, QoS / Port Prioritization (802.1D/p), TOS/DSCP Prioritization, Interface Trust Mode, CoS Queue Management, Queue-Shaping / Max. Queue Bandwidth, Flow Control (802.3X), Egress Interface Shaping, Ingress Storm Protection, Jumbo Frames, VLAN (802.1Q), VLAN Unaware Mode, GARP VLAN Registration Protocol (GVRP), Voice VLAN, GARP Multicast Registration Protocol (GMRP), IGMP Snooping/Querier per VLAN (v1/v2/v3), Unknown Multicast Filtering, Multiple VLAN Registration Protocol (MVRP), Multiple MAC Registration Protocol (MMRP), Multiple Registration Protocol (MRP) , IP Ingress DiffServ Classification and Policing, IP Egress DiffServ Classification and Policing, Protocol-based VLAN, MAC-based VLAN, IP subnet-based VLAN , Double VLAN Tagging |
| Redundancy | HIPER-Ring (Ring Switch), Link Aggregation with LACP, Link Backup, Media Redundancy Protocol (MRP) (IEC62439-2), RSTP 802.1D-2004 (IEC62439-1), RSTP Guards |
| Management | Dual Software Image Support, TFTP, SFTP, SCP, LLDP (802.1AB), LLDP-MED, SSHv2, HTTP, HTTPS, IPv6 Management, Traps, SNMP v1/v2/v3, Telnet , DNS Client, OPC-UA Server |
Ambient conditions
| Operating temperature | -10 - +60 |
| Note | 837 450 |
| Storage/transport temperature | -20 - +70 °C |
| Relative humidity (non-condensing) | 5-90 % |
Mechanical construction
| Dimensions (WxHxD) | 444 x 44 x 355 mm |
| Weight | 5 kg estimated |
| Mounting | Rack mount |
| Protection class | IP30 |
Mechanical stability
| IEC 60068-2-6
vibration |
3.5 mm, 5 Hz – 8.4 Hz, 10 cycles, 1 octave/min.; 1 g, 8.4 Hz-200 Hz, 10 cycles, 1 octave/min |
| IEC 60068-2-27 shock | 15 g, 11 ms duration, 18 shocks |
EMC interference immunity
| EN 61000-4-2
electrostatic discharge (ESD) |
6 kV contact discharge, 8 kV air discharge |
| EN 61000-4-3
electromagnetic field |
20 V/m (800-1000 MHz), 10V/m (80-800 MHz ; 1000-6000 MHz); 1 kHz, 80% AM |
| EN 61000-4-4 fast
transients (burst) |
2 kV power line, 4 kV data line STP, 2 kV data line UTP |
| EN 61000-4-5 surge voltage | power line: 2 kV (line/earth) and 1 kV (line/line); data line: 2 kV |
| EN 61000-4-6
Conducted Immunity |
10 V (150 kHz - 80 MHz) |
EMC emitted immunity
| EN 55032 | EN 55032 Class A |
Approvals
| Basis Standard | CE, FCC, EN61131 |
| Safety of information technology equipment | EN62368, cUL62368 |
Hirschmann GRS 105 106 Series GREYHOUND Switch Available Models
GRS105-16TX/14SFP-2HV-3AUR
GRS105-24TX/6SFP-1HV-2A
GRS105-24TX/6SFP-2HV-2A
GRS105-24TX/6SFP-2HV-3AUR
GRS106-16TX/14SFP-1HV-2A
GRS106-16TX/14SFP-2HV-2A
GRS106-16TX/14SFP-2HV-3AUR
GRS106-24TX/6SFP-1HV-2A
GRS106-24TX/6SFP-2HV-2A
GRS106-24TX/6SFP-2HV-3AUR
Related products
-
Hirschmann MAR1030-4OTTTTTTTTTTTTMMMMMMMMVVVVSM...
Description Product description Description Industrial managed Fast/Gigabit Ethernet Switch according to IEEE 802.3, 19" rack mount, fanless Design, Store-and-Forward-Switching Port type and quantity In total 4 Gigabit and 24 Fast Ethernet ports \\\ GE 1 - 4: 1000BASE-FX, SFP slot \\\ FE 1 and 2: 10/100BASE-TX, RJ45 \\\ FE 3 and 4: 10/100BASE-TX, RJ45 \\\ FE 5 and 6:10/100BASE-TX, RJ45 \\\ FE 7 and 8: 10/100BASE-TX, RJ45 \\\ FE 9 ...
-
Hirschmann BRS20-24009999-STCZ99HHSES Switch
Commerial Date Technical Specifications Product description Description Managed Industrial Switch for DIN Rail, fanless design Fast Ethernet Type Software Version HiOS 09.6.00 Port type and quantity 24 Ports in total: 24x 10/100BASE TX / RJ45 More Interfaces Power supply/signaling contact 1 x plug-in terminal block, 6-pin Digital Input 1 x plug-in terminal block, 2-pin Local Management and Device Replacement ...
-
Hirschmann RS20-0800S2S2SDAUHC/HH Unmanaged Ind...
Introduction The RS20/30 Unmanaged Ethernet switches Hirschmann RS20-0800S2S2SDAUHC/HH Rated Models RS20-0800T1T1SDAUHC/HH RS20-0800M2M2SDAUHC/HH RS20-0800S2S2SDAUHC/HH RS20-1600M2M2SDAUHC/HH RS20-1600S2S2SDAUHC/HH RS30-0802O6O6SDAUHC/HH RS30-1602O6O6SDAUHC/HH RS20-0800S2T1SDAUHC RS20-1600T1T1SDAUHC RS20-2400T1T1SDAUHC
-
Hirschmann OCTOPUS 8TX -EEC Unmanged IP67 Switc...
Description Product description Type: OCTOPUS 8TX-EEC Description: The OCTOPUS switches are suited for outdoor applications with rough environmental conditions. Because of the branch typical approvals they can be used in transport applications (E1), as well as in trains (EN 50155) and ships (GL). Part Number: 942150001 Port type and quantity: 8 ports in total uplink ports: 10/100 BASE-TX, M12 "D"-coding, 4-pole 8 x 10/100 BASE-...
-
Hirschmann GRS106-24TX/6SFP-2HV-3AUR GREYHOUND ...
Commerial Date Product description Type GRS106-24TX/6SFP-2HV-3AUR (Product code: GRS106-6F8T16TSGGY9HHSE3AURXX.X.XX) Description GREYHOUND 105/106 Series, Managed Industrial Switch, fanless design, 19" rack mount, according to IEEE 802.3, 6x1/2.5/10GE +8x1/2.5GE +16xGE Software Version HiOS 10.0.00 Part Number 942287015 Port type and quantity 30 Ports in total, 6x GE/2.5GE/10GE SFP(+) slot + 8x FE/GE/2.5GE TX ports + 16x FE/G...
-
Hirschmann BRS40-8TX/4SFP (Product code: BRS40-...
Product description The Hirschmann BOBCAT Switch is the first of its kind to enable real-time communication using TSN. To effectively support the increasing real-time communication requirements in industrial settings, a strong Ethernet network backbone is essential. This compact managed switches allow for expanded bandwidth capabilities by adjusting your SFPs from 1 to 2.5 Gigabit – requiring no change to the appliance. ...


