Hirschmann GRS105-24TX/6SFP-1HV-2A switch
Short Description:
The GREYHOUND 105/106 switches’ flexible design makes this a future-proof networking device that can evolve alongside your network’s bandwidth and power needs. With a focus on maximum network availability under industrial conditions, these switches enable you to select the device’s port count and type – even giving you the ability to use the GREYHOUND 105/106 series as a backbone switch.
Product Detail
Product Tags
Commerial Date
Product description
| Type | GRS105-24TX/6SFP-1HV-2A (Product code: GRS105-6F8T16TSG9Y9HHSE2A99XX.X.XX) |
| Description | GREYHOUND 105/106 Series, Managed Industrial Switch, fanless design, 19" rack mount, according to IEEE 802.3, 6x1/2.5GE +8xGE +16xGE Design |
| Software Version | HiOS 9.4.01 |
| Part Number | 942 287 001 |
| Port type and quantity | 30 Ports in total, 6x GE/2.5GE SFP slot + 8x FE/GE TX ports + 16x FE/GE TX ports |
More Interfaces
| Power supply/signaling contact |
Power supply input 1: IEC plug, Signal contact: 2 pin plug-in terminal block |
| SD-card slot | 1 x SD card slot to connect the auto configuration adapter ACA31 |
| USB-C | 1 x USB-C (client) for local management |
Network size - length of cable
| Twisted pair (TP) | 0-100 m |
| Single mode fiber (SM) 9/125 µm | see SFP modules |
| Single mode fiber (LH) 9/125 µm (long haul transceiver) |
see SFP modules |
| Multimode fiber (MM) 50/125 µm | see SFP modules |
| Multimode fiber (MM) 62.5/125 µm | see SFP modules |
Network size - cascadibility
| Line - / star topology | any |
Power requirements
| Operating Voltage | Power supply input 1: 110 - 240 VAC, 50 Hz - 60 Hz |
| Power consumption | Basic unit with one power supply max. 35W |
| Power output in BTU (IT)/h | max. 120 |
Software
|
Switching |
Independent VLAN Learning, Fast Aging, Static Unicast/Multicast Address Entries, QoS / Port Prioritization (802.1D/p), TOS/DSCP Prioritization, Interface Trust Mode, CoS Queue Management, Queue-Shaping / Max. Queue Bandwidth, Flow Control (802.3X), Egress Interface Shaping, Ingress Storm Protection, Jumbo Frames, VLAN (802.1Q), VLAN Unaware Mode, GARP VLAN Registration Protocol (GVRP), Voice VLAN, GARP Multicast Registration Protocol (GMRP), IGMP Snooping/Querier per VLAN (v1/v2/v3), Unknown Multicast Filtering, Multiple VLAN Registration Protocol (MVRP), Multiple MAC Registration Protocol (MMRP), Multiple Registration Protocol (MRP) , IP Ingress DiffServ Classification and Policing, IP Egress DiffServ Classification and Policing, Protocol-based VLAN, MAC-based VLAN, IP subnet-based VLAN , Double VLAN Tagging |
| Redundancy | HIPER-Ring (Ring Switch), Link Aggregation with LACP, Link Backup, Media Redundancy Protocol (MRP) (IEC62439-2), RSTP 802.1D-2004 (IEC62439-1), RSTP Guards |
| Management | Dual Software Image Support, TFTP, SFTP, SCP, LLDP (802.1AB), LLDP-MED, SSHv2, HTTP, HTTPS, IPv6 Management, Traps, SNMP v1/v2/v3, Telnet , DNS Client, OPC-UA Server |
Ambient conditions
| Operating temperature | -10 - +60 |
| Note | 698 628 |
| Storage/transport temperature | -20 - +70 °C |
| Relative humidity (non-condensing) | 5-90 % |
Mechanical construction
| Dimensions (WxHxD) | 444 x 44 x 355 mm |
| Weight | 5 kg estimated |
| Mounting | Rack mount |
| Protection class | IP30 |
Mechanical stability
| IEC 60068-2-6
vibration |
3.5 mm, 5 Hz – 8.4 Hz, 10 cycles, 1 octave/min.; 1 g, 8.4 Hz-200 Hz, 10 cycles, 1 octave/min |
| IEC 60068-2-27 shock | 15 g, 11 ms duration, 18 shocks |
EMC interference immunity
| EN 61000-4-2
electrostatic discharge (ESD) |
6 kV contact discharge, 8 kV air discharge |
| EN 61000-4-3
electromagnetic field |
20 V/m (800-1000 MHz), 10V/m (80-800 MHz ; 1000-6000 MHz); 1 kHz, 80% AM |
| EN 61000-4-4 fast
transients (burst) |
2 kV power line, 4 kV data line STP, 2 kV data line UTP |
| EN 61000-4-5 surge voltage | power line: 2 kV (line/earth) and 1 kV (line/line); data line: 2 kV |
| EN 61000-4-6
Conducted Immunity |
10 V (150 kHz - 80 MHz) |
EMC emitted immunity
| EN 55032 | EN 55032 Class A |
Approvals
| Basis Standard | CE, FCC, EN61131 |
| Safety of information technology equipment | EN62368, cUL62368 |
Hirschmann GRS 105 106 Series GREYHOUND Switch Available Models
GRS105-16TX/14SFP-2HV-3AUR
GRS105-24TX/6SFP-1HV-2A
GRS105-24TX/6SFP-2HV-2A
GRS105-24TX/6SFP-2HV-3AUR
GRS106-16TX/14SFP-1HV-2A
GRS106-16TX/14SFP-2HV-2A
GRS106-16TX/14SFP-2HV-3AUR
GRS106-24TX/6SFP-1HV-2A
GRS106-24TX/6SFP-2HV-2A
GRS106-24TX/6SFP-2HV-3AUR
Related products
-
Hirschmann RS20-1600M2M2SDAE Compact Managed In...
Product description Description Managed Fast-Ethernet-Switch for DIN rail store-and-forward-switching, fanless design ; Software Layer 2 Enhanced Part Number 943434005 Port type and quantity 16 ports in total: 14 x standard 10/100 BASE TX, RJ45 ; Uplink 1: 1 x 100BASE-FX, MM-SC ; Uplink 2: 1 x 100BASE-FX, MM-SC More Interfaces ...
-
Hirschmann OCTOPUS 8TX -EEC Unmanged IP67 Switc...
Description Product description Type: OCTOPUS 8TX-EEC Description: The OCTOPUS switches are suited for outdoor applications with rough environmental conditions. Because of the branch typical approvals they can be used in transport applications (E1), as well as in trains (EN 50155) and ships (GL). Part Number: 942150001 Port type and quantity: 8 ports in total uplink ports: 10/100 BASE-TX, M12 "D"-coding, 4-pole 8 x 10/100 BASE-...
-
Hirschmann EAGLE30-04022O6TT999TCCY9HSE3F Switch
Commerial Date Product description Type Product code: EAGLE30-04022O6TT999TCCY9HSE3FXX.X Description Industrial firewall and security router, DIN rail mounted, fanless design. Fast Ethernet, Gigabit Uplink type. 2 x SHDSL WAN ports Part Number 942058001 Port type and quantity 6 ports in total; Ethernet Ports: 2 x SFP slots (100/1000 Mbit/s); 4 x 10/100BASE TX / RJ45 Power requirements Operating ...
-
Hirschmann RS30-0802O6O6SDAPHH Managed Switch
Product description Product description Description Managed Gigabit / Fast Ethernet industrial switch for DIN rail, store-and-forward-switching, fanless design ; Software Layer 2 Professional Part Number 943434032 Port type and quantity 10 ports in total: 8 x standard 10/100 BASE TX, RJ45 ; Uplink 1: 1 x Gigabit SFP-slot ; Uplink 2: 1 x Gigabit SFP-Slot More Interfaces Power supply/signaling contact 1 x plug...
-
Hirschmann SPIDER-SL-20-06T1M2M299SY9HHHH Switches
Product description Reliably transmit large amounts of data across any distance with the SPIDER III family of industrial Ethernet switches. These unmanaged switches have plug-and-play capabilities to allow for quick installation and startup - without any tools - to maximize uptime. Product description Type SSL20-6TX/2FX (Product c...
-
HIRSCHCHMANN RSPE35-24044O7T99-SCCZ999HHME2AXX....
Introduction The compact and extremely robust RSPE switches comprise a basic device with eight twisted pair ports and four combination ports that support Fast Ethernet or Gigabit Ethernet. The basic device – optionally available with the HSR (High-Availability Seamless Redundancy) and PRP (Parallel Redundancy Protocol) uninterruptible redundancy protocols, plus precise time synchronization in accordance with IEEE ...


