Hirschmann GRS105-24TX/6SFP-2HV-3AUR switch
Short Description:
The GREYHOUND 105/106 switches’ flexible design makes this a future-proof networking device that can evolve alongside your network’s bandwidth and power needs. With a focus on maximum network availability under industrial conditions, these switches enable you to select the device’s port count and type – even giving you the ability to use the GREYHOUND 105/106 series as a backbone switch.
Product Detail
Product Tags
Commerial Date
Product description
| Type | GRS105-24TX/6SFP-2HV-3AUR (Product code: GRS105-6F8T16TSGGY9HHSE3AURXX.X.XX) |
| Description | GREYHOUND 105/106 Series, Managed Industrial Switch, fanless design, 19" rack mount, according to IEEE 802.3, 6x1/2.5GE +8xGE +16xGE Design |
| Software Version | HiOS 9.4.01 |
| Part Number | 942287013 |
| Port type and quantity | 30 Ports in total, 6x GE/2.5GE SFP slot + 8x FE/GE TX ports + 16x FE/GE TX ports |
More Interfaces
| Power supply/signaling contact | Power supply input 1: IEC plug, Signal contact: 2 pin plug-in terminal block , Power supply input 2: IEC plug |
| SD-card slot | 1 x SD card slot to connect the auto configuration adapter ACA31 |
| USB-C | 1 x USB-C (client) for local management |
Network size - length of cable
| Twisted pair (TP) | 0-100 m |
| Single mode fiber (SM) 9/125 µm | see SFP modules |
| Single mode fiber (LH) 9/125 µm (long haul transceiver) | see SFP modules |
| Multimode fiber (MM) 50/125 µm | see SFP modules |
| Multimode fiber (MM) 62.5/125 µm | see SFP modules |
Network size - cascadibility
| Line - / star topology | any |
Power requirements
| Operating Voltage | Power supply input 1: 110 - 240 VAC, 50 Hz - 60 Hz , Power supply input 2: 110 - 240 VAC, 50 Hz - 60 Hz |
| Power consumption | Basic unit with one power supply max. 35W |
| Power output in BTU (IT)/h | max. 120 |
Software
|
Switching |
Independent VLAN Learning, Fast Aging, Static Unicast/Multicast Address Entries, QoS / Port Prioritization (802.1D/p), TOS/DSCP Prioritization, Interface Trust Mode, CoS Queue Management, Queue-Shaping / Max. Queue Bandwidth, Flow Control (802.3X), Egress Interface Shaping, Ingress Storm Protection, Jumbo Frames, VLAN (802.1Q), VLAN Unaware Mode, GARP VLAN Registration Protocol (GVRP), Voice VLAN, GARP Multicast Registration Protocol (GMRP), IGMP Snooping/Querier per VLAN (v1/v2/v3), Unknown Multicast Filtering, Multiple VLAN Registration Protocol (MVRP), Multiple MAC Registration Protocol (MMRP), Multiple Registration Protocol (MRP) , IP Ingress DiffServ Classification and Policing, IP Egress DiffServ Classification and Policing, Protocol-based VLAN, MAC-based VLAN, IP subnet-based VLAN |
| Redundancy | HIPER-Ring (Ring Switch), Link Aggregation with LACP, Link Backup, Media Redundancy Protocol (MRP) (IEC62439-2), RSTP 802.1D-2004 (IEC62439-1), RSTP Guards , VRRP, VRRP Tracking, HiVRRP (VRRP enhancements) |
Ambient conditions
| Operating temperature | -10 - +60 |
| Note | 837 450 |
| Storage/transport temperature | -20 - +70 °C |
| Relative humidity (non-condensing) | 5-90 % |
Mechanical construction
| Dimensions (WxHxD) | 444 x 44 x 355 mm |
| Weight | 5 kg estimated |
| Mounting | Rack mount |
| Protection class | IP30 |
Mechanical stability
| IEC 60068-2-6vibration | 3.5 mm, 5 Hz – 8.4 Hz, 10 cycles, 1 octave/min.; 1 g, 8.4 Hz-200 Hz, 10 cycles, 1 octave/min |
| IEC 60068-2-27 shock | 15 g, 11 ms duration, 18 shocks |
EMC interference immunity
| EN 61000-4-2electrostatic discharge (ESD) | 6 kV contact discharge, 8 kV air discharge |
| EN 61000-4-3electromagnetic field | 20 V/m (800-1000 MHz), 10V/m (80-800 MHz ; 1000-6000 MHz); 1 kHz, 80% AM |
| EN 61000-4-4 fasttransients (burst) | 2 kV power line, 4 kV data line STP, 2 kV data line UTP |
| EN 61000-4-5 surge voltage | power line: 2 kV (line/earth) and 1 kV (line/line); data line: 2 kV |
| EN 61000-4-6Conducted Immunity | 10 V (150 kHz - 80 MHz) |
EMC emitted immunity
| EN 55032 | EN 55032 Class A |
Approvals
| Basis Standard | CE, FCC, EN61131 |
| Safety of information technology equipment | EN62368, cUL62368 |
Hirschmann GRS 105 106 Series GREYHOUND Switch Available Models
GRS105-16TX/14SFP-2HV-3AUR
GRS105-24TX/6SFP-1HV-2A
GRS105-24TX/6SFP-2HV-2A
GRS105-24TX/6SFP-2HV-3AUR
GRS106-16TX/14SFP-1HV-2A
GRS106-16TX/14SFP-2HV-2A
GRS106-16TX/14SFP-2HV-3AUR
GRS106-24TX/6SFP-1HV-2A
GRS106-24TX/6SFP-2HV-2A
GRS106-24TX/6SFP-2HV-3AUR
Related products
-
Hirschmann MSP30-24040SCY999HHE2A Modular Indus...
Introduction The MSP switch product range offers complete modularity and various high-speed port options with up to 10 Gbit/s. Optional Layer 3 software packages for dynamic unicast routing (UR) and dynamic multicast routing (MR) offer you an attractive cost benefit – "Just pay for what you need." Thanks to Power over Ethernet Plus (PoE+) support, terminal equipment can also be powered cost-effectively. The MSP30 ...
-
Hirschmann RS30-1602O6O6SDAE Compact Managed In...
Product description Description Managed Gigabit / Fast Ethernet industrial switch for DIN rail, store-and-forward-switching, fanless design ; Software Layer 2 Enhanced Part Number 943434035 Port type and quantity 18 ports in total: 16 x standard 10/100 BASE TX, RJ45 ; Uplink 1: 1 x Gigabit SFP-slot ; Uplink 2: 1 x Gigabit SFP-Slot More Interface...
-
Hirschmann GRS106-16TX/14SFP-1HV-2A GREYHOUND S...
Commerial Date Product description Type GRS106-16TX/14SFP-1HV-2A (Product code: GRS106-6F8F16TSG9Y9HHSE2A99XX.X.XX) Description GREYHOUND 105/106 Series, Managed Industrial Switch, fanless design, 19" rack mount, according to IEEE 802.3, 6x1/2.5/10GE +8x1/2.5GE +16xGE Software Version HiOS 10.0.00 Part Number 942 287 010 Port type and quantity 30 Ports in total, 6x GE/2.5GE/10GE SFP(+) slot + 8x GE/2.5GE SFP slot + 16x FE/GE...
-
Hirschmann MM3-2FXM2/2TX1 Media module
Description Product description Type: MM3-2FXM2/2TX1 Part Number: 943761101 Port type and quantity: 2 x 100BASE-FX, MM cables, SC sockets, 2 x 10/100BASE-TX, TP cables, RJ45 sockets, auto-crossing, auto-negotiation, auto-polarity Network size - length of cable Twisted pair (TP): 0-100 Multimode fiber (MM) 50/125 µm: 0 - 5000 m, 8 dB link budget at 1300 nm, A = 1 dB/km, 3 dB reserve,...
-
Hirschmann SSR40-5TX Unmanaged Switch
Commerial Date Product description Type SSR40-5TX (Product code: SPIDER-SL-40-05T1999999SY9HHHH) Description Unmanaged, Industrial ETHERNET Rail Switch, fanless design, store and forward switching mode , Full Gigabit Ethernet Part Number 942335003 Port type and quantity 5 x 10/100/1000BASE-T, TP cable, RJ45 sockets, auto-crossing, auto-negotiation, auto-polarity More Interfaces Power supply/signaling contact 1 x ...
-
Hirschmann SPIDER-SL-20-04T1S29999SY9HHHH Unman...
Product description Type SSL20-4TX/1FX-SM (Product code: SPIDER-SL-20-04T1S29999SY9HHHH ) Description Unmanaged, Industrial ETHERNET Rail Switch, fanless design, store and forward switching mode , Fast Ethernet Part Number 942132009 Port type and quantity 4 x 10/100BASE-TX, TP cable, RJ45 sockets, auto-crossing, auto-negotiation, auto-polarity , 1 x 100BASE-FX, SM cable, SC sockets ...


