Hirschmann GRS103-6TX/4C-1HV-2S switch
Short Description:
26 port Fast Ethernet/Gigabit Ethernet Industrial Workgroup Switch (fix installed: 4 x GE, 6 x FE; via Media Modules 16 x FE), managed, Software HiOS 2A, Store-and-Forward-Switching, fanless Design
Product Detail
Product Tags
Commerial Date
Product description
| Name: | GRS103-6TX/4C-1HV-2S |
| Software Version: | HiOS 09.4.01 |
| Port type and quantity: | 26 Ports in total, 4 x FE/GE TX/SFP and 6 x FE TX fix installed; via Media Modules 16 x FE |
More Interfaces
| Power supply/signaling contact: | 1 x IEC plug / 1 x plug-in terminal block, 2-pin, output manual or automatic switchable (max. 1 A, 24 V DC bzw. 24 V AC) |
| Local Management and Device Replacement: | USB-C |
Network size - length of cable
| Twisted pair (TP): | 0-100 m |
| Single mode fiber (SM) 9/125 µm: | Fast Ethernet: see SFP LWL module M-FAST SFP-SM/LC and M-FAST SFP-SM+/LC; Gigabit Ethernet: see SFP LWL module M-SFP-LX/LC |
| Single mode fiber (LH) 9/125 µm (long haul transceiver): |
Fast Ethernet: see SFP LWL module M-FAST SFP-LH/LC; Gigabit Ethernet: see SFP LWL module M-SFP-LH/LC and M-SFP-LH+/LC |
| Multimode fiber (MM) 50/125 µm: | Fast Ethernet: see SFP LWL module M-FAST SFP-MM/LC; Gigabit Ethernet: see SFP LWL module M-SFP-SX/LC and M-SFP-LX/LC |
| Multimode fiber (MM) 62.5/125 µm: | Fast Ethernet: see SFP LWL module M-FAST SFP-MM/LC; Gigabit Ethernet: see SFP LWL module M-SFP-SX/LC and M-SFP-LX/LC |
Network size - cascadibility
| Line - / star topology: | any |
Power requirements
| Operating Voltage: | 100 - 240 VAC, 47 - 63 Hz |
| Power consumption: | expected max 12 W (without media modules) |
| Power output in BTU (IT)/h: | expected max 41 (without media modules) |
Software
|
Configuration: |
Automatic Configuration Undo (roll-back), Text-based Configuration File (XML), Backup config on a remote server when saving, Clear config but keep IP settings, BOOTP/DHCP Client with Auto-Configuration, DHCP Server: per Port, DHCP Server: Pools per VLAN, , HiDiscovery, DHCP Relay with Option 82, USB-C Management support, Command Line Interface (CLI), CLI Scripting, CLI script handling over ENVM at boot, Full-featured MIB Support, Context-sensitive Help, HTML5 based Management |
|
Security: |
MAC-based Port Security, Port-based Access Control with 802.1X, Guest/unauthenticated VLAN, Integrated Authentication Server (IAS), RADIUS VLAN Assignment,
Denial-of-Service Prevention, LDAP, VLAN-based ACL, Ingress VLAN-based ACL, Basic ACL, Access to Management restricted by VLAN, Device Security Indication, Audit Trail, CLI Logging, HTTPS Certificate Management, Restricted Management Access, Appropriate Use Banner, Configurable Password Policy, Configurable Number of Login Attempts, SNMP Logging, Multiple Privilege Levels, Local User Management, Remote Authentication via RADIUS, User Account Locking, Password change on first login |
| Time synchronisation: | Buffered Real Time Clock, SNTP Client, SNTP Server |
| Industrial Profiles: | IEC61850 Protocol (MMS Server, Switch Model), ModbusTCP |
| Miscellaneous: | Manual Cable Crossing, Port Power Down |
Ambient conditions
| MTBF (Telecordia
SR-332 Issue 3) @ 25°C: |
313 707 h |
| Operating temperature: | -10-+60 °C |
| Storage/transport temperature: | -20-+70 °C |
| Relative humidity (non-condensing): | 5-90 % |
Mechanical construction
| Dimensions (WxHxD): | 448 mm x 44 mm x 310 mm (without fixing bracket) |
| Weight: | approx 3.60 kg |
| Mounting: | 19" control cabinet |
| Protection class: | IP20 |
Mechanical stability
| IEC 60068-2-6 vibration: | 3.5 mm, 5 Hz – 8.4 Hz, 10 cycles, 1 octave/min.; 1 g, 8.4 Hz-200 Hz, 10 cycles, 1 octave/min |
| IEC 60068-2-27 shock: | 15 g, 11 ms duration, 18 shocks |
EMC interference immunity
| EN 61000-4-2
electrostatic discharge (ESD): |
6 kV contact discharge, 8 kV air discharge |
| EN 61000-4-3
electromagnetic field: |
20 V/m (80-2700 MHz), 10V/m (2.7-6 GHz); 1 kHz, 80% AM |
| EN 61000-4-4 fast
transients (burst): |
2 kV power line, 2 kV data line |
| EN 61000-4-5 surge voltage: | power line: 2 kV (line/earth), 1 kV (line/line); data line: 1 kV |
| EN 61000-4-6
Conducted Immunity: |
3 V (10 kHz-150 kHz), 10 V (150 kHz-80 MHz) |
EMC emitted immunity
| EN 55032: | EN 55032 Class A |
| FCC CFR47 Part 15: | FCC 47CFR Part 15, Class A |
Approvals
| Basis Standard: | CE, FCC, EN61131 |
Variants
|
Item # |
Type |
|
942298001 |
GRS103-6TX/4C-1HV-2S |
Hirschmann GRS103 Series Available Models
GRS103-6TX/4C-1HV-2S
GRS103-6TX/4C-1HV-2A
GRS103-6TX/4C-2HV-2S
GRS103-6TX/4C-2HV-2A
GRS103-22TX/4C-1HV-2S
GRS103-22TX/4C-1HV-2A
GRS103-22TX/4C-2HV-2S
GRS103-22TX/4C-2HV-2A
Related products
-
Hirschmann MAR1040-4C4C4C4C9999SMMHRHH Gigabit ...
Description Product description Description Managed Ethernet/Fast Ethernet/Gigabit Ethernet Industrial Switch, 19" rack mount, fanless Design Port type and quantity 16 x Combo ports (10/100/1000BASE TX RJ45 plus related FE/GE-SFP slot) More Interfaces Power supply/signaling contact Power supply 1: 3 pin plug-in terminal block; Signal contact 1: 2 pin plug-in terminal block ; Power supply 2: 3 pin plug-in terminal block; Sig...
-
Hirschmann GRS106-24TX/6SFP-2HV-3AUR GREYHOUND ...
Commerial Date Product description Type GRS106-24TX/6SFP-2HV-3AUR (Product code: GRS106-6F8T16TSGGY9HHSE3AURXX.X.XX) Description GREYHOUND 105/106 Series, Managed Industrial Switch, fanless design, 19" rack mount, according to IEEE 802.3, 6x1/2.5/10GE +8x1/2.5GE +16xGE Software Version HiOS 10.0.00 Part Number 942287015 Port type and quantity 30 Ports in total, 6x GE/2.5GE/10GE SFP(+) slot + 8x FE/GE/2.5GE TX ports + 16x FE/G...
-
Hirschmann M1-8SM-SC Media Module (8 x 100BaseF...
Description Product description Description: 8 x 100BaseFX Singlemode DSC port media module for modular, managed, Industrial Workgroup Switch MACH102 Part Number: 943970201 Network size - length of cable Single mode fiber (SM) 9/125 µm: 0 - 32,5 km, 16 dB Link Budget at 1300 nm, A = 0,4 dB/km D = 3,5 ps/(nm*km) Power requirements Power consumption: 10 W Power output in BTU (IT)/h: 34 Ambient conditions MTB...
-
Hirschmann M-SFP-LX+/LC SFP Transceiver
Commerial Date Product description Type: M-SFP-LX+/LC, SFP Transceiver Description: SFP Fiberoptic Gigabit Ethernet Transceiver SM Part Number: 942023001 Port type and quantity: 1 x 1000 Mbit/s with LC connector Network size - length of cable Single mode fiber (SM) 9/125 µm: 14 - 42 km (Link Budget at 1310 nm = 5 - 20 dB; A = 0,4 dB/km; D = 3,5 ps/(nm*km)) Power requiremen...
-
Hirschmann BAT-ANT-N-6ABG-IP65 WLAN Surface Mou...
Product description Product: BAT-ANT-N-6ABG-IP65 WLAN surface mounted, 2&5GHz, 8dBi Product description Name: BAT-ANT-N-6ABG-IP65 Part Number: 943981004 Wireless Technology: WLAN Radio technology Antenna connector: 1x N plug (male) Elevation, Azimuth: Omni Frequency band: 2400-2484 MHz, 4900-5935 MHz Gain: 8dBi Mechanical...
-
Hirschmann GRS1020-16T9SMMZ9HHSE2S Switch
Introduction Product: GRS1020-16T9SMMZ9HHSE2SXX.X.XX Configurator: GREYHOUND 1020/30 Switch configurator Product description Description Industrial managed Fast Ethernet Switch, 19" rack mount, fanless Design according to IEEE 802.3, Store-and-Forward-Switching Software Version HiOS 07.1.08 Port type and quantity Ports in total up to 24 x Fast Ethernet Ports, Basic unit: 16 FE ports, expandable with media module with 8 FE ports ...


