Hirschmann GRS103-6TX/4C-2HV-2S Managed Switch
Short Description:
26 port Fast Ethernet/Gigabit Ethernet Industrial Workgroup Switch (fix installed: 4 x GE, 6 x FE; via Media Modules 16 x FE), managed, Software HiOS 2S, Store-and-Forward-Switching, fanless Design, redundant power supply
Product Detail
Product Tags
Commerial Date
Product description
| Name: | GRS103-6TX/4C-2HV-2S |
| Software Version: | HiOS 09.4.01 |
| Port type and quantity: | 26 Ports in total, 4 x FE/GE TX/SFP and 6 x FE TX fix installed; via Media Modules 16 x FE |
More Interfaces
| Power supply/signaling contact: | 2 x IEC plug / 1 x plug-in terminal block, 2-pin, output manual or automatic switchable (max. 1 A, 24 V DC bzw. 24 V AC) |
| Local Management and Device Replacement: | USB-C |
Network size - length of cable
| Twisted pair (TP): | 0-100 m |
| Single mode fiber (SM) 9/125 µm: | Fast Ethernet: see SFP LWL module M-FAST SFP-SM/LC and M-FAST SFP-SM+/LC; Gigabit Ethernet: see SFP LWL module M-SFP-LX/LC |
| Single mode fiber (LH) 9/125 µm (long haul transceiver): |
Fast Ethernet: see SFP LWL module M-FAST SFP-LH/LC; Gigabit Ethernet: see SFP LWL module M-SFP-LH/LC and M-SFP-LH+/LC |
| Multimode fiber (MM) 50/125 µm: | Fast Ethernet: see SFP LWL module M-FAST SFP-MM/LC; Gigabit Ethernet: see SFP LWL module M-SFP-SX/LC and M-SFP-LX/LC |
| Multimode fiber (MM)
62.5/125 µm: |
Fast Ethernet: see SFP LWL module M-FAST SFP-MM/LC; Gigabit Ethernet: see SFP LWL module M-SFP-SX/LC and M-SFP-LX/LC |
Network size - cascadibility
| Line - / star topology: | any |
Power requirements
| Operating Voltage: | 100 - 240 VAC, 47 - 63 Hz (redundant) |
| Power consumption: | expected max 13 W (without media modules) |
| Power output in BTU (IT)/h: | expected max 44 (without media modules) |
Software
|
Configuration: |
Automatic Configuration Undo (roll-back), Text-based Configuration File (XML), Backup config on a remote server when saving, Clear config but keep IP settings, BOOTP/DHCP Client with Auto-Configuration, DHCP Server: per Port, DHCP Server: Pools per VLAN, , HiDiscovery, DHCP Relay with Option 82, USB-C Management support, Command Line Interface (CLI), CLI Scripting, CLI script handling over ENVM at boot, Full-featured MIB Support, Context-sensitive Help, HTML5 based Management |
|
Security: |
MAC-based Port Security, Port-based Access Control with 802.1X, Guest/unauthenticated VLAN, Integrated Authentication Server (IAS), RADIUS VLAN Assignment,
Denial-of-Service Prevention, LDAP, VLAN-based ACL, Ingress VLAN-based ACL, Basic ACL, Access to Management restricted by VLAN, Device Security Indication, Audit Trail, CLI Logging, HTTPS Certificate Management, Restricted Management Access, Appropriate Use Banner, Configurable Password Policy, Configurable Number of Login Attempts, SNMP Logging, Multiple Privilege Levels, Local User Management, Remote Authentication via RADIUS, User Account Locking, Password change on first login |
| Time synchronisation: | Buffered Real Time Clock, SNTP Client, SNTP Server |
| Industrial Profiles: | IEC61850 Protocol (MMS Server, Switch Model), ModbusTCP |
| Miscellaneous: | Manual Cable Crossing, Port Power Down |
Ambient conditions
| MTBF (Telecordia
SR-332 Issue 3) @ 25°C: |
452 044 h |
| Operating temperature: | -10-+60 °C |
| Storage/transport temperature: | -20-+70 °C |
| Relative humidity (non-condensing): | 5-90 % |
Mechanical construction
| Dimensions (WxHxD): | 448 mm x 44 mm x 310 mm (without fixing bracket) |
| Weight: | approx 3.85 kg |
| Mounting: | 19" control cabinet |
| Protection class: | IP20 |
Mechanical stability
|
IEC 60068-2-6 vibration: |
3.5 mm, 5 Hz – 8.4 Hz, 10 cycles, 1 octave/min.; 1 g, 8.4 Hz-200 Hz, 10 cycles, 1 octave/min |
|
IEC 60068-2-27 shock: |
15 g, 11 ms duration, 18 shocks |
EMC interference immunity
| EN 61000-4-2
electrostatic discharge (ESD): |
6 kV contact discharge, 8 kV air discharge |
| EN 61000-4-3
electromagnetic field: |
20 V/m (80-2700 MHz), 10V/m (2.7-6 GHz); 1 kHz, 80% AM |
| EN 61000-4-4 fast
transients (burst): |
2 kV power line, 2 kV data line |
| EN 61000-4-5 surge voltage: | power line: 2 kV (line/earth), 1 kV (line/line); data line: 1 kV |
| EN 61000-4-6
Conducted Immunity: |
3 V (10 kHz-150 kHz), 10 V (150 kHz-80 MHz) |
EMC emitted immunity
| EN 55032: | EN 55032 Class A |
| FCC CFR47 Part 15: | FCC 47CFR Part 15, Class A |
Approvals
| Basis Standard: | CE, FCC, EN61131 |
Variants
|
Item # |
Type |
|
942298003 |
GRS103-6TX/4C-2HV-2S |
Hirschmann GRS103 Series Available Models
GRS103-6TX/4C-1HV-2S
GRS103-6TX/4C-1HV-2A
GRS103-6TX/4C-2HV-2S
GRS103-6TX/4C-2HV-2A
GRS103-22TX/4C-1HV-2S
GRS103-22TX/4C-1HV-2A
GRS103-22TX/4C-2HV-2S
GRS103-22TX/4C-2HV-2A
Related products
-
HIRSCHMANN BRS30-1604OOOO-STCZ99HHSES MANAGED S...
Commerial Date HIRSCHMANN BRS30 Series Available Models BRS30-0804OOOO-STCZ99HHSESXX.X.XX BRS30-1604OOOO-STCZ99HHSESXX.X.XX BRS30-2004OOOO-STCZ99HHSESXX.X.XX
-
Hirschmann GRS103-6TX/4C-1HV-2S switch
Commerial Date Product description Name: GRS103-6TX/4C-1HV-2S Software Version: HiOS 09.4.01 Port type and quantity: 26 Ports in total, 4 x FE/GE TX/SFP and 6 x FE TX fix installed; via Media Modules 16 x FE More Interfaces Power supply/signaling contact: 1 x IEC plug / 1 x plug-in terminal block, 2-pin, output manual or automatic switchable (max. 1 A, 24 V DC bzw. 24 V AC) Local Management and Device Replacement...
-
Hirschmann RS20-0800S2S2SDAUHC/HH Unmanaged Ind...
Introduction The RS20/30 Unmanaged Ethernet switches Hirschmann RS20-0800S2S2SDAUHC/HH Rated Models RS20-0800T1T1SDAUHC/HH RS20-0800M2M2SDAUHC/HH RS20-0800S2S2SDAUHC/HH RS20-1600M2M2SDAUHC/HH RS20-1600S2S2SDAUHC/HH RS30-0802O6O6SDAUHC/HH RS30-1602O6O6SDAUHC/HH RS20-0800S2T1SDAUHC RS20-1600T1T1SDAUHC RS20-2400T1T1SDAUHC
-
Hirschmann GECKO 8TX/2SFP Lite Managed Industri...
Description Product description Type: GECKO 8TX/2SFP Description: Lite Managed Industrial ETHERNET Rail-Switch, Ethernet/Fast-Ethernet Switch with Gigabit Uplink, Store and Forward Switching Mode, fanless design Part Number: 942291002 Port type and quantity: 8 x 10BASE-T/100BASE-TX, TP-cable, RJ45-sockets, auto-crossing, auto-negotiation, auto-polarity, 2 x 100/1000 MBit/s SFP A...
-
Hirschmann RS20-0400M2M2SDAEHH Managed Switch
Description Product: RS20-0400M2M2SDAE Configurator: RS20-0400M2M2SDAE Product description Description Managed Fast-Ethernet-Switch for DIN rail store-and-forward-switching, fanless design ; Software Layer 2 Enhanced Part Number 943434001 Port type and quantity 4 ports in total: 2 x standard 10/100 BASE TX, RJ45 ; Uplink 1: 1 x 100BASE-FX, MM-SC ; Uplink 2: 1 x 100BASE-FX, MM-SC Power requirements Oper...
-
Hirschmann RED25-04002T1TT-EDDZ9HPE2S Ethernet ...
Description Product: RED25-04002T1TT-EDDZ9HPE2SXX.X.XX Configurator: RED - Redundancy Switch configurator Product description Description Managed, Industrial Switch DIN Rail, fanless design , Fast Ethernet type , with enhanced Redundancy (PRP, Fast MRP, HSR, DLR) , HiOS Layer 2 Standard Software Version HiOS 07.1.08 Port type and quantity 4 ports in total: 4x 10/100 Mbit/s Twisted Pair / RJ45 Power requir...


