Hirschmann BRS40-00249999-STCZ99HHSES Switch
Short Description:
The Hirschmann BOBCAT Switch is the first of its kind to enable real-time communication using TSN. To effectively support the increasing real-time communication requirements in industrial settings, a strong Ethernet network backbone is essential. This compact managed switches allow for expanded bandwidth capabilities by adjusting your SFPs from 1 to 2.5 Gigabit – requiring no change to the appliance.
Product Detail
Product Tags
Commerial Date
Product description
| Description | Managed Industrial Switch for DIN Rail, fanless design All Gigabit type |
| Software Version | HiOS 09.6.00 |
| Port type and quantity | 24 Ports in total: 24x 10/100/1000BASE TX / RJ45 |
More Interfaces
| Power supply/signaling contact |
1 x plug-in terminal block, 6-pin |
| Digital Input | 1 x plug-in terminal block, 2-pin |
| Local Management and Device Replacement |
USB-C |
Network size - length of cable
| Twisted pair (TP) | 0 - 100 m |
Network size - cascadibility
| Line - / star topology | any |
Power requirements
| Operating Voltage | 2 x 12 VDC ... 24 VDC |
| Power consumption | 19 W |
| Power output in BTU (IT)/h | 65 |
Software
|
Switching |
Independent VLAN Learning, Fast Aging, Static Unicast/Multicast Address Entries, QoS / Port Prioritization (802.1D/p), TOS/DSCP Prioritization, Interface Trust Mode, CoS Queue Management, Queue-Shaping / Max. Queue Bandwidth, Flow Control (802.3X), Egress Interface Shaping, Ingress Storm Protection, Jumbo Frames, VLAN (802.1Q), GARP VLAN Registration Protocol (GVRP), Voice VLAN, GARP Multicast Registration Protocol (GMRP), IGMP Snooping/Querier per VLAN (v1/v2/v3), Unknown Multicast Filtering, Multiple VLAN Registration Protocol (MVRP), Multiple MAC Registration Protocol (MMRP), Multiple Registration Protocol (MRP) |
| Redundancy | HIPER-Ring (Ring Switch), Link Aggregation with LACP, Link Backup, Media Redundancy Protocol (MRP) (IEC62439-2), Redundant Network Coupling, RSTP 802.1D-2004 (IEC62439-1), RSTP Guards |
| Management | Dual Software Image Support, TFTP, SFTP, SCP, LLDP (802.1AB), LLDP-MED, SSHv2, HTTP, HTTPS, Traps, SNMP v1/v2/v3, Telnet, IPv6 Management , OPC UA Server |
|
Diagnostics |
Management Address Conflict Detection, MAC Notification, Signal Contact, Device Status Indication, TCPDump, LEDs, Syslog, Persistent Logging on ACA, Port Monitoring with Auto-Disable, Link Flap Detection, Overload Detection, Duplex Mismatch Detection, Link Speed and Duplex Monitoring, RMON (1,2,3,9), Port Mirroring 1:1, Port Mirroring 8:1, Port Mirroring N:1, Port Mirroring N:2, System Information, Self-Tests on Cold Start, Copper Cable Test, SFP Management, Configuration Check Dialog, Switch Dump |
|
Configuration |
Automatic Configuration Undo (roll-back), Configuration Fingerprint, Text-based Configuration File (XML), Backup config on a remote server when saving, Clear config but keep IP settings, BOOTP/DHCP Client with Auto-Configuration, DHCP Server: per Port, DHCP Server: Pools per VLAN, AutoConfiguration Adapter ACA21/22 (USB), HiDiscovery, USB-C Management support, Command Line Interface (CLI), CLI Scripting, CLI script handling over ENVM at boot, Full-featured MIB Support, Context-sensitive Help, HTML5 based Management |
|
Security |
ISASecure CSA / IEC 62443-4-2 certified, MAC-based Port Security, Port-based Access Control with 802.1X, Guest/unauthenticated VLAN, Integrated Authentication Server (IAS), RADIUS VLAN Assignment, Denial-of-Service Prevention, DoS Prevention Drop Counter, VLAN-based ACL, Ingress VLAN-based ACL, Basic ACL, Access to Management restricted by VLAN, Device Security Indication, Audit Trail, CLI Logging, HTTPS Certificate Management, Restricted Management Access, Appropriate Use Banner, Configurable Password Policy, Configurable Number of Login Attempts, SNMP Logging, Multiple Privilege Levels, Local User Management, Remote Authentication via RADIUS, User Account Locking, Password change on first login |
| Time synchronisation | PTPv2 Transparent Clock two-step, PTPv2 Boundary Clock, BC with Up to 8 Sync / s , 802.1AS, Buffered Real Time Clock, SNTP Client, SNTP Server |
| Industrial Profiles | EtherNet/IP Protocol, IEC61850 Protocol (MMS Server, Switch Model), Modbus TCP, PROFINET Protocol |
| Miscellaneous | Digital IO Management, Manual Cable Crossing, Port Power Down |
Ambient conditions
| MTBF (Telecordia SR-332 Issue 3) @ 25°C |
1 416 009 h |
| Operating temperature | 0-+60 |
| Storage/transport temperature | -40-+70 °C |
| Relative humidity (non-condensing) | 1- 95 % |
Mechanical construction
| Dimensions (WxHxD) | 109 mm x 138 mm x 115 mm |
| Weight | 1160 g |
| Housing | PC-ABS |
| Mounting | DIN Rail |
| Protection class | IP30 |
Hirschmann BRS40 BOBCAT Series Available Models
BRS40-0012OOOO-STCZ99HHSESXX.X.XX
BRS40-0008OOOO-STCZ99HHSESXX.X.XX
BRS40-00169999-STCZ99HHSESXX.X.XX
BRS40-0020OOOO-STCZ99HHSESXX.X.XX
BRS40-00209999-STCZ99HHSESXX.X.XX
BRS40-00249999-STCZ99HHSESXX.X.XX
BRS40-0024OOOO-STCZ99HHSESXX.X.XX
Related products
-
Hirschmann MACH102-8TP-F Managed Switch
Product description Product: MACH102-8TP-F Replaced by: GRS103-6TX/4C-1HV-2A Managed 10-port Fast Ethernet 19" Switch Product description Description: 10 port Fast Ethernet/Gigabit Ethernet Industrial Workgroup Switch (2 x GE, 8 x FE), managed, Software Layer 2 Professional, Store-and-Forward-Switching, fanless Design Part Number: 943969201 Port type and quantity: 10 ports in total; 8x (10/100...
-
Hirschmann SPIDER-PL-20-04T1M29999TWVHHHH Unman...
Product description Description Unmanaged, Industrial ETHERNET Rail Switch, fanless design, store and forward switching mode, USB interface for configuration , Fast Ethernet Port type and quantity 4 x 10/100BASE-TX, TP cable, RJ45 sockets, auto-crossing, auto-negotiation, auto-polarity , 1 x 100BASE-FX, MM cable, SC sockets More Interfaces ...
-
Hirschmann GRS105-16TX/14SFP-1HV-2A Switch
Commerial Date Technical Specifications Product description Type GRS105-16TX/14SFP-1HV-2A (Product code: GRS105-6F8F16TSG9Y9HHSE2A99XX.X.XX) Description GREYHOUND 105/106 Series, Managed Industrial Switch, fanless design, 19" rack mount, according to IEEE 802.3, 6x1/2.5GE +8xGE +16xGE Design Software Version HiOS 9.4.01 Part Number 942 287 004 Port type and quantity 30 Ports in total, 6x GE/2.5GE SFP slot + 8x GE S...
-
Hirschmann RS20-1600M2M2SDAUHC/HH Unmanaged Ind...
Introduction The RS20/30 Unmanaged Ethernet switches Hirschmann RS20-1600M2M2SDAUHC/HH Rated Models RS20-0800T1T1SDAUHC/HH RS20-0800M2M2SDAUHC/HH RS20-0800S2S2SDAUHC/HH RS20-1600M2M2SDAUHC/HH RS20-1600S2S2SDAUHC/HH RS30-0802O6O6SDAUHC/HH RS30-1602O6O6SDAUHC/HH RS20-0800S2T1SDAUHC RS20-1600T1T1SDAUHC RS20-2400T1T1SDAUHC
-
Hirschmann SPIDER 5TX l Industrial Ethernet Switch
Product description Product description Description Entry Level Industrial ETHERNET Rail Switch, store and forward switching mode,Ethernet (10 Mbit/s) and Fast-Ethernet (100 Mbit/s) Port type and quantity 5 x 10/100BASE-TX, TP cable, RJ45 sockets, auto-crossing, auto-negotiation, auto-polarity Type SPIDER 5TX Order No. 943 824-002 More Interfaces Power supply/signaling contact 1 pl...
-
Hirschmann MAR1020-99TTTTTTTTTTTT999999999999SM...
Product description Product description Description Industrial managed Fast Ethernet Switch according to IEEE 802.3, 19" rack mount, fanless Design, Store-and-Forward-Switching Port type and quantity In total 12 Fast Ethernet ports \\\ FE 1 and 2: 10/100BASE-TX, RJ45 \\\ FE 3 and 4: 10/100BASE-TX, RJ45 \\\ FE 5 and 6: 10/100BASE-TX, RJ45 \\\ FE 7 and 8: 10/100BASE-TX, RJ45 \\\ FE 9 and 10: 10/100BASE-TX, RJ45 \\\ FE 11 and 12: 10/1...


