Hirschmann GRS105-16TX/14SFP-2HV-2A Switch
Short Description:
The GREYHOUND 105/106 switches’ flexible design makes this a future-proof networking device that can evolve alongside your network’s bandwidth and power needs. With a focus on maximum network availability under industrial conditions, these switches enable you to select the device’s port count and type – even giving you the ability to use the GREYHOUND 105/106 series as a backbone switch.
Product Detail
Product Tags
Commerial Date
Product description
| Type | GRS105-16TX/14SFP-2HV-2A (Product code: GRS105-6F8F16TSGGY9HHSE2A99XX.X.XX) |
| Description | GREYHOUND 105/106 Series, Managed Industrial Switch, fanless design, 19" rack mount, according to IEEE 802.3, 6x1/2.5GE +8xGE +16xGE Design |
| Software Version | HiOS 9.4.01 |
| Part Number | 942 287 005 |
| Port type and quantity | 30 Ports in total, 6x GE/2.5GE SFP slot + 8x GE SFP slot + 16x FE/GE TX ports |
More Interfaces
| Power supply/signaling contact |
Power supply input 1: IEC plug, Signal contact: 2 pin plug-in terminal block , Power supply input 2: IEC plug |
| SD-card slot | 1 x SD card slot to connect the auto configuration adapter ACA31 |
| USB-C | 1 x USB-C (client) for local management |
Network size - length of cable
| Twisted pair (TP) | 0-100 m |
| Single mode fiber (SM) 9/125 µm | see SFP modules |
| Single mode fiber (LH) 9/125 µm (long haul transceiver) |
see SFP modules |
| Multimode fiber (MM) 50/125 µm | see SFP modules |
| Multimode fiber (MM) 62.5/125 µm | see SFP modules |
Network size - cascadibility
| Line - / star topology | any |
Power requirements
| Operating Voltage | Power supply input 1: 110 - 240 VAC, 50 Hz - 60 Hz , Power supply input 2: 110 - 240 VAC, 50 Hz - 60 Hz |
| Power consumption | Basic unit with one power supply max. 35W |
| Power output in BTU (IT)/h | max. 120 |
Software
|
Switching |
Independent VLAN Learning, Fast Aging, Static Unicast/Multicast Address Entries, QoS / Port Prioritization (802.1D/p), TOS/DSCP Prioritization, Interface Trust Mode, CoS Queue Management, Queue-Shaping / Max. Queue Bandwidth, Flow Control (802.3X), Egress Interface Shaping, Ingress Storm Protection, Jumbo Frames, VLAN (802.1Q), VLAN Unaware Mode, GARP VLAN Registration Protocol (GVRP), Voice VLAN, GARP Multicast Registration Protocol (GMRP), IGMP Snooping/Querier per VLAN (v1/v2/v3), Unknown Multicast Filtering, Multiple VLAN Registration Protocol (MVRP), Multiple MAC Registration Protocol (MMRP), Multiple Registration Protocol (MRP) , IP Ingress DiffServ Classification and Policing, IP Egress DiffServ Classification and Policing, Protocol-based VLAN, MAC-based VLAN, IP subnet-based VLAN , Double VLAN Tagging |
| Redundancy | HIPER-Ring (Ring Switch), Link Aggregation with LACP, Link Backup, Media Redundancy Protocol (MRP) (IEC62439-2), RSTP 802.1D-2004 (IEC62439-1), RSTP Guards |
| Management | Dual Software Image Support, TFTP, SFTP, SCP, LLDP (802.1AB), LLDP-MED, SSHv2, HTTP, HTTPS, IPv6 Management, Traps, SNMP v1/v2/v3, Telnet , DNS Client, OPC-UA Server |
|
Diagnostics |
Management Address Conflict Detection, MAC Notification, Signal Contact, Device Status Indication, TCPDump, LEDs, Syslog, Persistent Logging on ACA, Port Monitoring with Auto-Disable, Link Flap Detection, Overload Detection, Duplex Mismatch Detection, Link Speed and Duplex Monitoring, RMON (1,2,3,9), Port Mirroring 1:1, Port Mirroring 8:1, Port Mirroring N:1, Port Mirroring N:2, System Information, Self-Tests on Cold Start, Copper Cable Test, SFP Management, Configuration Check Dialog, Switch Dump , Email Notification, RSPAN, SFLOW, VLAN Mirroring |
|
Configuration |
Automatic Configuration Undo (roll-back), Configuration Fingerprint, Text-based Configuration File (XML), Backup config on a remote server when saving, Clear config but keep IP settings, BOOTP/DHCP Client with Auto-Configuration, DHCP Server: per Port, DHCP Server: Pools per VLAN, AutoConfiguration Adapter ACA31 (SD card), HiDiscovery, DHCP Relay with Option 82, Command Line Interface (CLI), CLI Scripting, CLI script handling over ENVM at boot, Full-featured MIB Support, Context-sensitive Help, HTML5 based Management |
|
Security |
MAC-based Port Security, Port-based Access Control with 802.1X, Guest/unauthenticated VLAN, Integrated Authentication Server (IAS), RADIUS VLAN Assignment, Denial-of-Service Prevention, VLAN-based ACL, Ingress VLAN-based ACL, Basic ACL, Access to Management restricted by VLAN, Device Security Indication, Audit Trail, CLI Logging, HTTPS Certificate Management, Restricted Management Access, Appropriate Use Banner, Configurable Password Policy, Configurable Number of Login Attempts, SNMP Logging, Multiple Privilege Levels, Local User Management, Remote Authentication via RADIUS, User Account Locking, Password change on first login , RADIUS Policy Assignment, Multi-Client Authentication per Port, MAC Authentication Bypass, Format options for MAC authentication bypass, DHCP Snooping, IP Source Guard, Dynamic ARP Inspection, LDAP, Ingress MAC-based ACL, Egress MAC-based ACL, Ingress IPv4-based ACL, Egress IPv4-based ACL, Time-based ACL, Egress VLAN-based ACL, ACL Flow-based Limiting |
| Time synchronisation | PTPv2 Transparent Clock two-step, PTPv2 Boundary Clock, BC with Up to 8 Sync / s , Buffered Real Time Clock, SNTP Client, SNTP Server |
| Industrial Profiles | EtherNet/IP Protocol Modbus TCP PROFINET Protocol |
| Miscellaneous | Manual Cable Crossing, Port Power Down |
Ambient conditions
| Operating temperature | -10 - +60 |
| Note | 1 013 941 |
| Storage/transport temperature | -20 - +70 °C |
| Relative humidity (non-condensing) | 5-90 % |
Mechanical construction
| Dimensions (WxHxD) | 444 x 44 x 355 mm |
| Weight | 5 kg estimated |
| Mounting | Rack mount |
| Protection class | IP30 |
Hirschmann GRS 105 106 Series GREYHOUND Switch Available Models
GRS105-16TX/14SFP-2HV-3AUR
GRS105-24TX/6SFP-1HV-2A
GRS105-24TX/6SFP-2HV-2A
GRS105-24TX/6SFP-2HV-3AUR
GRS106-16TX/14SFP-1HV-2A
GRS106-16TX/14SFP-2HV-2A
GRS106-16TX/14SFP-2HV-3AUR
GRS106-24TX/6SFP-1HV-2A
GRS106-24TX/6SFP-2HV-2A
GRS106-24TX/6SFP-2HV-3AUR
Related products
-
Hirschmann OZD PROFI 12M G11 1300 PRO Interface...
Description Product description Type: OZD Profi 12M G11-1300 PRO Name: OZD Profi 12M G11-1300 PRO Description: Interface converter electrical/optical for PROFIBUS-field bus networks; repeater function; for plastic FO; short-haul version Part Number: 943906221 Port type and quantity: 1 x optical: 2 sockets BFOC 2.5 (STR); 1 x electrical: Sub-D 9-pin, female, pin assignment according ...
-
Hirschmann MM3-2FXM2/2TX1 Media module
Description Product description Type: MM3-2FXM2/2TX1 Part Number: 943761101 Port type and quantity: 2 x 100BASE-FX, MM cables, SC sockets, 2 x 10/100BASE-TX, TP cables, RJ45 sockets, auto-crossing, auto-negotiation, auto-polarity Network size - length of cable Twisted pair (TP): 0-100 Multimode fiber (MM) 50/125 µm: 0 - 5000 m, 8 dB link budget at 1300 nm, A = 1 dB/km, 3 dB reserve,...
-
Hirschmann RS20-0400S2S2SDAE Managed Switch
Description Product: Hirschmann RS20-0400S2S2SDAE Configurator: RS20-0400S2S2SDAE Product description Description Managed Fast-Ethernet-Switch for DIN rail store-and-forward-switching, fanless design ; Software Layer 2 Enhanced Part Number 943434013 Port type and quantity 4 ports in total: 2 x standard 10/100 BASE TX, RJ45 ; Uplink 1: 1 x 100BASE-FX, SM-SC ; Uplink 2: 1 x 100BASE-FX, SM-SC Ambient c...
-
Hirschmann SSR40-6TX/2SFP REPLACE spider ii gig...
Commerial Date Product description Type SSR40-6TX/2SFP (Product code: SPIDER-SL-40-06T1O6O699SY9HHHH ) Description Unmanaged, Industrial ETHERNET Rail Switch, fanless design, store and forward switching mode , Full Gigabit Ethernet Part Number 942335015 Port type and quantity 6 x 10/100/1000BASE-T, TP cable, RJ45 sockets, auto-crossing, auto-negotiation, auto-polarity , 2 x 100/1000MBit/s SFP More Interfaces Power...
-
Hirschmann BRS20-1000S2S2-STCZ99HHSES Switch
Commerial Date Technical Specifications Product description Description Managed Industrial Switch for DIN Rail, fanless design Fast Ethernet Type Port type and quantity 10 Ports in total: 8x 10/100BASE TX / RJ45; 2x 100Mbit/s fiber ; 1. Uplink: 1 x 100BASE-FX, SM-SC ; 2. Uplink: 1 x 100BASE-FX, SM-SC More Interfaces Power supply/signaling contact 1 x plug-in terminal block, 6-pin Digital Input 1 x plug-in terminal ...
-
Hirschmann MIPP/AD/1L9P Termination Panel
Product description Product: MIPP/AD/1S9P/XXXX/XXXX/XXXX/XXXX/XXXX/XX Configurator: MIPP - Modular Industrial Patch Panel configurator Product description Description MIPP™ is an industrial termination and patching panel enabling cables to be terminated and linked to active equipment such as switches. Its robust design protects connections in nearly any industrial application. MIPP™ comes as either a Fibe...


