Hirschmann RS30-2402O6O6SDAE Compact Switch
Short Description:
Fast Ethernet Ports with/without PoE The RS20 compact OpenRail managed Ethernet switches can accommodate from 4 to 25 port densities and are available with different Fast Ethernet uplink ports – all copper, or 1, 2 or 3 fiber ports. The fiber ports are available in multimode and/or singlemode. Gigabit Ethernet Ports with/without PoE The RS30 compact OpenRail managed Ethernet switches can accommodate from 8 to 24 port densities with 2 Gigabit ports and 8, 16 or 24 Fast Ethernet ports. The configuration includes 2 Gigabit ports with TX or SFP slots. The RS40 compact OpenRail managed Ethernet switches can accommodate 9 Gigabit ports. The configuration includes 4 x Combo Ports (10/100/1000BASE TX RJ45 plus FE/GE-SFP slot) and 5 x 10/100/1000BASE TX RJ45 ports
Product Detail
Product Tags
Commerial Date
| Product description | |
| Description | 26 port Gigabit/Fast-Ethernet-Switch (2 x Gigabit Ethernet, 24 x Fast Ethernet), managed, software Layer 2 Enhanced, for DIN rail store-and-forward-switching,
fanless design |
| Port type and quantity | 26 Ports in total, 2 Gigabit Ethernet ports; 1. uplink: Gigabit SFP-Slot; 2. uplink: Gigabit SFP-Slot; 24 x standard 10/100 BASE TX, RJ45 |
| More Interfaces | |
| Power supply/signaling contact | 1 x plug-in terminal block, 6-pin |
| V.24 interface | 1 x RJ11 socket |
| USB interface | 1 x USB to connect the AutoConfiguration Adapter ACA21-USB |
| Network size - length of cable | |
| Multimode fiber (MM) 50/125 µm | cf. SFP LWL module M-SFP-SX/LC and M-SFP-LX/LC |
| Multimode fiber (MM) 62.5/125 µm | cf. SFP LWL module M-SFP-SX/LC and M-SFP-LX/LC |
| Single mode fiber (SM) 9/125 µm | cf. SFP LWL module M-SFP-LX/LC |
| Single mode fiber (LH) 9/125 µm (long haul
transceiver) |
cf. SFP LWL module M-SFP-LH/LC und M-SFP-LH+/LC |
| Network size - cascadibility | |
| Line - / star topology | any |
| Ring structure (HIPER-Ring) quantity switches | 50 (reconfiguration time < 0.3 sec.) |
| Power requirements | |
| Operating voltage | 12/24/48 V DC (9,6-60) V and 24 V AC (18-30) V (redundant) |
| Current consumption at 24 V DC | 628 mA |
| Current consumption at 48 V DC | 313 mA |
| Power output in Btu (IT) h | 51.6 |
| Software | |
| Management | Serial interface, web interface, SNMP V1/V2, HiVision file transfer SW HTTP/TFTP |
| Diagnostics | LEDs, log-file, relay contact, RMON, port mirroring 1:1, topology discovery 802.1AB, address conflict detection, network error detection, SFP diagnostic
[temperature, optical input and output power (µW and dBm)], Trap for configuration saving and changing, duplex mismatch detection, disable learning. |
| Configuration | Comand line interface (CLI), TELNET, BootP, DHCP, DHCP option 82, HIDiscovery, easy device exchange with auto-configuration adapter ACA21-USB (automatic
software and/or configuration upload), automatic invalid configuration undo, configuration signature (water marking) |
| Security | Port Security (IP und MAC) with multiple addresses, SNMP V3 (no encryption) |
| Redundancy functions | HIPER-ring (ring structure), MRP (IEC-ring functionality), RSTP 802.1D-2004, redundant network/ring coupling, MRP and RSTP in parallel, redundant 24 V power
supply |
| Filter | QoS 4 classes, port priorisation (IEEE 802.1D/p), VLAN (IEEE 802.1Q), shared VLAN learning, multicast (IGMP Snooping/Querier), multicast detection unknown
multicast, broadcastlimiter, fast aging |
| Industrial Profiles | EtherNet/IP and PROFINET (2.2 PDEV, GSDML stand-alone generator, automatic device exchange) profiles included, configuration and diagnostic via automation
software tools like e.g. STEP7, or Control Logix |
| Time synchronisation | SNTP client/server, PTP / IEEE 1588 |
| Flow control | Flow control 802.3x, port priority 802.1D/p, priority (TOS/DIFFSERV) |
| Presettings | Standard |
| Ambient conditions | |
| Operating temperature | 0 ºC ... 60 ºC |
| Storage/transport temperature | -40 ºC ... 70 ºC |
| Relative humidity (non-condensing) | 10 % ... 95 % |
| MTBF | 33.5 years (MIL-HDBK-217F) |
| Protective paint on PCB | No |
| Mechanical construction | |
| Dimensions (W x H x D) | 110 mm x 131 mm x 111 mm |
| Mounting | DIN Rail |
| Weight | 600 g |
| Protection class | IP20 |
| Mechanical stability | |
| IEC 60068-2-27 shock | 15 g, 11 ms duration, 18 shocks |
| IEC 60068-2-6 vibration | 1 mm, 2 Hz-13.2 Hz, 90 min.; 0.7 g, 13.2 Hz-100 Hz, 90 min.; 3.5 mm, 3 Hz-9 Hz, 10 cycles, 1 octave/min.; 1 g, 9 Hz-150 Hz, 10 cycles, 1 octave/min |
| EMC interference immunity | |
| EN 61000-4-2 electrostatic discharge (ESD) | 6 kV contact discharge, 8 kV air discharge |
| EN 61000-4-3 electromagnetic field | 10 V/m (80-1000 MHz) |
| EN 61000-4-4 fast transients (burst) | 2 kV power line, 1 kV data line |
| EN 61000-4-5 surge voltage | power line: 2 kV (line/earth), 1 kV (line/line), 1 kV data line |
| EN 61000-4-6 conducted immunity | 3 V (10 kHz-150 kHz), 10 V (150 kHz-80 MHz) |
| EMC emitted immunity | |
| FCC CFR47 Part 15 | FCC 47 CFR Part 15 Class A |
| EN 55022 | EN 55022 Class A |
| Approvals | |
| Safety of industrial control equipment | cUL 508 |
| Hazardous locations | ISA 12.12.01 Class 1 Div. 2 |
| Shipbuilding | n/a |
| Railway norm | n/a |
| Substation | n/a |
Related products
-
Hirschmann SPIDER-SL-40-08T1999999SY9HHHH Unman...
Product description Product: SSR40-8TX Configurator: SSR40-8TX Product description Type SSR40-8TX (Product code: SPIDER-SL-40-08T1999999SY9HHHH ) Description Unmanaged, Industrial ETHERNET Rail Switch, fanless design, store and forward switching mode , Full Gigabit Ethernet , Full Gigabit Ethernet Part Number 942335004 Port type and quantity 8 x 10/100/1000BASE-T, TP cable, RJ45 sockets, auto-crossing, auto-negotiation,...
-
Hirschmann MSP30-08040SCZ9URHHE3A Power Configu...
Description Product description Description Modular Gigabit Ethernet Industrial Switch for DIN Rail, Fanless design , Software HiOS Layer 3 Advanced , Software Release 08.7 Port type and quantity Fast Ethernet ports in total: 8; Gigabit Ethernet ports: 4 More Interfaces Power supply/signaling contact 2 x plug-in terminal block, 4-pin V.24 interface 1 x RJ45 socket SD-card slot 1 x SD card slot to connect the auto config...
-
Hirschmann GRS1042-6T6ZSHH00V9HHSE3AUR GREYHOUN...
Description Product description Description Modular managed Industrial Switch, fanless design, 19" rack mount, according to IEEE 802.3, HiOS Release 8.7 Part Number 942135001 Port type and quantity Ports in total up to 28 Basic unit 12 fixed ports: 4 x GE/2.5GE SFP slot plus 2 x FE/GE SFP plus 6 x FE/GE TX expandable with two media module slots; 8 FE/GE ports per module More Interfaces Power supply/signaling contact Power...
-
Hirschmann RS20-0800T1T1SDAUHC/HH Unmanaged Ind...
Introduction The RS20/30 Unmanaged Ethernet switches Hirschmann RS20-0800T1T1SDAUHC/HH Rated Models RS20-0800T1T1SDAUHC/HH RS20-0800M2M2SDAUHC/HH RS20-0800S2S2SDAUHC/HH RS20-1600M2M2SDAUHC/HH RS20-1600S2S2SDAUHC/HH RS30-0802O6O6SDAUHC/HH RS30-1602O6O6SDAUHC/HH RS20-0800S2T1SDAUHC RS20-1600T1T1SDAUHC RS20-2400T1T1SDAUHC
-
Hirschmann SPIDER-SL-20-01T1S29999SY9HHHH Unman...
Product description Type SSL20-1TX/1FX-SM (Product code: SPIDER-SL-20-01T1S29999SY9HHHH ) Description Unmanaged, Industrial ETHERNET Rail Switch, fanless design, store and forward switching mode , Fast Ethernet Part Number 942132006 Port type and quantity 1 x 10/100BASE-TX, TP cable, RJ45 sockets, auto-crossing, auto-negotiation, auto-polarity , 1 x 100BASE-FX, SM cable, SC sockets ...
-
Hirschmann MAR1030-4OTTTTTTTTTTTTMMMMMMMMVVVVSM...
Description Product description Description Industrial managed Fast/Gigabit Ethernet Switch according to IEEE 802.3, 19" rack mount, fanless Design, Store-and-Forward-Switching Port type and quantity In total 4 Gigabit and 24 Fast Ethernet ports \\\ GE 1 - 4: 1000BASE-FX, SFP slot \\\ FE 1 and 2: 10/100BASE-TX, RJ45 \\\ FE 3 and 4: 10/100BASE-TX, RJ45 \\\ FE 5 and 6:10/100BASE-TX, RJ45 \\\ FE 7 and 8: 10/100BASE-TX, RJ45 \\\ FE 9 ...


