Hirschmann MACH102-8TP Managed Industrial Ethernet Switch
Short Description:
26 port Fast Ethernet/Gigabit Ethernet Industrial Workgroup Switch (fix installed: 2 x GE, 8 x FE; via Media Modules 16 x FE), managed, Software Layer 2 Professional, Store-and-Forward-Switching, fanless Design
Product Detail
Product Tags
Description
Product description
| Description: | 26 port Fast Ethernet/Gigabit Ethernet Industrial Workgroup Switch (fix installed: 2 x GE, 8 x FE; via Media Modules 16 x FE), managed, Software Layer 2 Professional, Store-and-Forward-Switching, fanless Design |
| Part Number: | 943969001 |
| Availability: | Last Order Date: December 31st, 2023 |
| Port type and quantity: | Up to 26 Ethernet ports, thereof up to 16 Fast-Ethernet ports via media modules realisable; 8x TP (10/100 BASE-TX, RJ45) Fast Ethernet ports and 2 Gigabit Combo ports fix installed |
More Interfaces
| Power supply/signaling contact: | 1 x plug-in terminal block, 2-pin, output manual or automatic switchable (max. 1 A, 24 V DC bzw. 24 V AC) |
| V.24 interface: | 1 x RJ11 socket, serial interface for device configuration |
| USB interface: | 1 x USB to connect auto-configuration adapter ACA21-USB |
Network size - length of cable
| Twisted pair (TP): | 0-100 m |
| Single mode fiber (SM) 9/125 µm: | Fast Ethernet: see SFP LWL module M-FAST SFP-SM/LC and M-FAST SFP-SM+/LC; Gigabit Ethernet: see SFP LWL module M-SFP-LX/LC |
| Single mode fiber (LH) 9/125 µm (long haul transceiver): | Fast Ethernet: see SFP LWL module M-FAST SFP-LH/LC; Gigabit Ethernet: see SFP LWL module M-SFP-LH/LC and M-SFP-LH+/LC |
| Multimode fiber (MM) 50/125 µm: | Fast Ethernet: see SFP LWL module M-FAST SFP-MM/LC; Gigabit Ethernet: see SFP LWL module M-SFP-SX/LC and M-SFP-LX/LC |
| Multimode fiber (MM) 62.5/125 µm: | Fast Ethernet: see SFP LWL module M-FAST SFP-MM/LC; Gigabit Ethernet: see SFP LWL module M-SFP-SX/LC and M-SFP-LX/LC |
Network size - cascadibility
| Line - / star topology: | any |
| Ring structure (HIPER-Ring) quantity switches: | 50 (reconfiguration time 0.3 sec.) |
Power requirements
| Operating Voltage: | 100 - 240 VAC, 47 - 63 Hz |
| Power consumption: | 12 W (without media modules) |
| Power output in BTU (IT)/h: | 41 (without media modules) |
| Redundancy functions: | HIPER-Ring, MRP, MSTP, RSTP - IEEE802.1D-2004, MRP and RSTP gleichzeitig, Link Aggregation, dual homing, link aggregation |
Software
| Switching: | Disable Learning (hub functionality), Independent VLAN Learning, Fast Aging, Static Unicast/Multicast Address Entries, QoS / Port Prioritization (802.1D/p), TOS/DSCP Prioritization, Egress Broadcast Limiter per Port, Flow Control (802.3X), VLAN (802.1Q), GARP VLAN Registration Protocol (GVRP), Double VLAN Tagging (QinQ), Voice VLAN, GARP Multicast Registration Protocol (GMRP), IGMP Snooping/Querier (v1/v2/v3) |
| Redundancy: | Advanced Ring Configuration for MRP, HIPER-Ring (Manager), HIPER-Ring (Ring Switch), Fast HIPER-Ring, Link Aggregation with LACP, Media Redundancy Protocol (MRP) (IEC62439-2), Redundant Network Coupling, RSTP 802.1D-2004 (IEC62439-1), MSTP (802.1Q), RSTP Guards |
| Management: | Dual Software Image Support, TFTP, LLDP (802.1AB), LLDP-MED, SSHv1, SSHv2, V.24, HTTP, HTTPS, Traps, SNMP v1/v2/v3, Telnet |
| Diagnostics: | Management Address Conflict Detection, Address Relearn Detection, MAC Notification, Signal Contact, Device Status Indication, TCPDump, LEDs, Syslog, Port Monitoring with Auto-Disable, Link Flap Detection, Overload Detection, Duplex Mismatch Detection, Link Speed and Duplex Monitoring, RMON (1,2,3,9), Port Mirroring 1:1, Port Mirroring 8:1, Port Mirroring N:1, System Information, Self-Tests on Cold Start, Copper Cable Test, SFP Management, Configuration Check Dialog, Switch Dump |
| Configuration: | AutoConfiguration Adapter ACA11 Limited Support (RS20/30/40, MS20/30), Automatic Configuration Undo (roll-back), Configuration Fingerprint, BOOTP/DHCP Client with Auto-Configuration, DHCP Server: per Port, DHCP Server: Pools per VLAN, DHCP Server: Option 43, AutoConfiguration Adapter ACA21/22 (USB), HiDiscovery, DHCP Relay with Option 82, Command Line Interface (CLI), CLI Scripting, Full-featured MIB Support, Web-based Management, Context-sensitive Help |
| Security: | IP-based Port Security, MAC-based Port Security, Port-based Access Control with 802.1X, Guest/unauthenticated VLAN, RADIUS VLAN Assignment, Multi-Client Authentication per Port, MAC Authentication Bypass, Access to Management restricted by VLAN, HTTPS Certificate Management, Restricted Management Access, Appropriate Use Banner, SNMP Logging, Local User Management, Remote Authentication via RADIUS |
| Time synchronisation: | Buffered Real Time Clock, SNTP Client, SNTP Server |
| Industrial Profiles: | EtherNet/IP Protocol, PROFINET IO Protocol |
| Miscellaneous: | Manual Cable Crossing |
Ambient conditions
| MTBF (MIL-HDBK 217F: Gb 25 ºC): | (without media modules) 15.67 Years |
| Operating temperature: | 0-+50 °C |
| Storage/transport temperature: | -20-+85 °C |
| Relative humidity (non-condensing): | 10-95 % |
Mechanical construction
| Dimensions (WxHxD): | 448 mm x 44 mm x 310 mm (without fixing bracket) |
| Weight: | 3.60 kg |
| Mounting: | 19" control cabinet |
| Protection class: | IP20 |
Hirschmann MACH102-8TP Related modells
MACH102-24TP-FR
MACH102-8TP-R
MACH102-8TP
MACH104-20TX-FR
MACH104-20TX-FR-L3P
MACH4002-24G-L3P
MACH4002-48G-L3P
Related products
-
Hirschmann SPR40-8TX-EEC Unmanaged Switch
Commerial Date Product description Description Unmanaged, Industrial ETHERNET Rail Switch, fanless design, store and forward switching mode, USB interface for configuration , Fast Ethernet Port type and quantity 8 x 10/100BASE-TX, TP cable, RJ45 sockets, auto-crossing, auto-negotiation, auto-polarity More Interfaces Power supply/signaling contact 1 x plug-in terminal block, 6-pin USB interface 1 x USB for configura...
-
Hirschmann M-SFP-LX+/LC SFP Transceiver
Commerial Date Product description Type: M-SFP-LX+/LC, SFP Transceiver Description: SFP Fiberoptic Gigabit Ethernet Transceiver SM Part Number: 942023001 Port type and quantity: 1 x 1000 Mbit/s with LC connector Network size - length of cable Single mode fiber (SM) 9/125 µm: 14 - 42 km (Link Budget at 1310 nm = 5 - 20 dB; A = 0,4 dB/km; D = 3,5 ps/(nm*km)) Power requiremen...
-
Hirschmann BRS20-8TX/2FX (Product code: BRS20-1...
Commerial Date Product description Type BRS20-8TX/2FX (Product code: BRS20-1000M2M2-STCY99HHSESXX.X.XX) Description Managed Industrial Switch for DIN Rail, fanless design Fast Ethernet Type Software Version HiOS10.0.00 Part Number 942170004 Port type and quantity 10 Ports in total: 8x 10/100BASE TX / RJ45; 2x 100Mbit/s fiber ; 1. Uplink: 1 x 100BASE-FX, MM-SC ; 2. Uplink: 1 x 100BAS...
-
Hirschmann M1-8SM-SC Media Module (8 x 100BaseF...
Description Product description Description: 8 x 100BaseFX Singlemode DSC port media module for modular, managed, Industrial Workgroup Switch MACH102 Part Number: 943970201 Network size - length of cable Single mode fiber (SM) 9/125 µm: 0 - 32,5 km, 16 dB Link Budget at 1300 nm, A = 0,4 dB/km D = 3,5 ps/(nm*km) Power requirements Power consumption: 10 W Power output in BTU (IT)/h: 34 Ambient conditions MTB...
-
Hirschmann RS20-1600M2M2SDAE Compact Managed In...
Product description Description Managed Fast-Ethernet-Switch for DIN rail store-and-forward-switching, fanless design ; Software Layer 2 Enhanced Part Number 943434005 Port type and quantity 16 ports in total: 14 x standard 10/100 BASE TX, RJ45 ; Uplink 1: 1 x 100BASE-FX, MM-SC ; Uplink 2: 1 x 100BASE-FX, MM-SC More Interfaces ...
-
Hirschmann SPIDER II 8TX/2FX EEC Unmanaged Indu...
Product description Product: SPIDER II 8TX/2FX EEC Unmanaged 10-port Switch Product description Description: Entry Level Industrial ETHERNET Rail-Switch, store and forward switching mode, Ethernet (10 Mbit/s) and Fast-Ethernet (100 Mbit/s) Part Number: 943958211 Port type and quantity: 8 x 10/100BASE-TX, TP-cable, RJ45 sockets, auto-crossing, auto-negotiation, auto-polarity, 2 x 100BASE-FX, MM-cable, SC s...


