Hirschmann GRS103-6TX/4C-2HV-2A Managed Switch
Short Description:
26 port Fast Ethernet/Gigabit Ethernet Industrial Workgroup Switch (fix installed: 4 x GE, 6 x FE; via Media Modules 16 x FE), managed, Software HiOS 2A, Store-and-Forward-Switching, fanless Design, redundant power supply
Product Detail
Product Tags
Commerial Date
Product description
| Name: | GRS103-6TX/4C-2HV-2A |
| Software Version: | HiOS 09.4.01 |
| Port type and quantity: | 26 Ports in total, 4 x FE/GE TX/SFP and 6 x FE TX fix installed; via Media Modules 16 x FE |
More Interfaces
| Power supply/signaling contact: | 2 x IEC plug / 1 x plug-in terminal block, 2-pin, output manual or automatic switchable (max. 1 A, 24 V DC bzw. 24 V AC) |
| Local Management and Device Replacement: | USB-C |
Network size - length of cable
| Twisted pair (TP): | 0-100 m |
| Single mode fiber (SM) 9/125 µm: | Fast Ethernet: see SFP LWL module M-FAST SFP-SM/LC and M-FAST SFP-SM+/LC; Gigabit Ethernet: see SFP LWL module M-SFP-LX/LC |
| Single mode fiber (LH) 9/125 µm (long haul transceiver): | Fast Ethernet: see SFP LWL module M-FAST SFP-LH/LC; Gigabit Ethernet: see SFP LWL module M-SFP-LH/LC and M-SFP-LH+/LC |
| Multimode fiber (MM) 50/125 µm: | Fast Ethernet: see SFP LWL module M-FAST SFP-MM/LC; Gigabit Ethernet: see SFP LWL module M-SFP-SX/LC and M-SFP-LX/LC |
| Multimode fiber (MM)62.5/125 µm: | Fast Ethernet: see SFP LWL module M-FAST SFP-MM/LC; Gigabit Ethernet: see SFP LWL module M-SFP-SX/LC and M-SFP-LX/LC |
Network size - cascadibility
| Line - / star topology: | any |
Power requirements
| Operating Voltage: | 100 - 240 VAC, 47 - 63 Hz (redundant) |
| Power consumption: | expected max 13 W (without media modules) |
| Power output in BTU (IT)/h: | expected max 44 (without media modules) |
Software
| Configuration: |
Automatic Configuration Undo (roll-back), Text-based Configuration File (XML), Backup config on a remote server when saving, Clear config but keep IP settings, BOOTP/DHCP Client with Auto-Configuration, DHCP Server: per Port, DHCP Server: Pools per VLAN, , HiDiscovery, DHCP Relay with Option 82, USB-C Management support, Command Line Interface (CLI), CLI Scripting, CLI script handling over ENVM at boot, Full-featured MIB Support, Context-sensitive Help, HTML5 based Management |
| Security: | MAC-based Port Security, Port-based Access Control with 802.1X, Guest/unauthenticated VLAN, Integrated Authentication Server (IAS), RADIUS VLAN Assignment,Denial-of-Service Prevention, LDAP, VLAN-based ACL, Ingress VLAN-based ACL, Basic ACL, Access to Management restricted by VLAN, Device Security Indication, Audit Trail, CLI Logging, HTTPS Certificate Management, Restricted Management Access, Appropriate Use Banner, Configurable Password Policy, Configurable Number of Login Attempts, SNMP Logging, Multiple Privilege Levels, Local User Management, Remote Authentication via RADIUS, User Account Locking, Password change on first login |
| Time synchronisation: | Buffered Real Time Clock, SNTP Client, SNTP Server |
| Industrial Profiles: | IEC61850 Protocol (MMS Server, Switch Model), ModbusTCP |
| Miscellaneous: | Manual Cable Crossing, Port Power Down |
Ambient conditions
| MTBF (TelecordiaSR-332 Issue 3) @ 25°C: | 452 044 h |
| Operating temperature: | -10-+60 °C |
| Storage/transport temperature: | -20-+70 °C |
| Relative humidity (non-condensing): | 5-90 % |
Mechanical construction
| Dimensions (WxHxD): | 448 mm x 44 mm x 310 mm (without fixing bracket) |
| Weight: | approx 3.85 kg |
| Mounting: | 19" control cabinet |
| Protection class: | IP20 |
Mechanical stability
|
IEC 60068-2-6 vibration: |
3.5 mm, 5 Hz – 8.4 Hz, 10 cycles, 1 octave/min.; 1 g, 8.4 Hz-200 Hz, 10 cycles, 1 octave/min |
|
IEC 60068-2-27 shock: |
15 g, 11 ms duration, 18 shocks |
EMC interference immunity
| EN 61000-4-2electrostatic discharge (ESD): | 6 kV contact discharge, 8 kV air discharge |
| EN 61000-4-3electromagnetic field: | 20 V/m (80-2700 MHz), 10V/m (2.7-6 GHz); 1 kHz, 80% AM |
| EN 61000-4-4 fasttransients (burst): | 2 kV power line, 2 kV data line |
| EN 61000-4-5 surge voltage: | power line: 2 kV (line/earth), 1 kV (line/line); data line: 1 kV |
| EN 61000-4-6Conducted Immunity: | 3 V (10 kHz-150 kHz), 10 V (150 kHz-80 MHz) |
EMC emitted immunity
| EN 55032: | EN 55032 Class A |
| FCC CFR47 Part 15: | FCC 47CFR Part 15, Class A |
Approvals
| Basis Standard: | CE, FCC, EN61131 |
Variants
|
Item # |
Type |
|
942298004 |
GRS103-6TX/4C-2HV-2A |
Hirschmann GRS103 Series Available Models
GRS103-6TX/4C-1HV-2S
GRS103-6TX/4C-1HV-2A
GRS103-6TX/4C-2HV-2S
GRS103-6TX/4C-2HV-2A
GRS103-22TX/4C-1HV-2S
GRS103-22TX/4C-1HV-2A
GRS103-22TX/4C-2HV-2S
GRS103-22TX/4C-2HV-2A
Related products
-
Hirschmann MM3-2FXM2/2TX1 Media Module For MICE...
Description Product description Type: MM3-2FXM2/2TX1 Part Number: 943761101 Availability: Last Order Date: December 31st, 2023 Port type and quantity: 2 x 100BASE-FX, MM cables, SC sockets, 2 x 10/100BASE-TX, TP cables, RJ45 sockets, auto-crossing, auto-negotiation, auto-polarity Network size - length of cable Twisted pair (TP): 0-100 Multimode fiber (MM) 50/125 µm: 0 - 5000 m, 8 dB link budget at 1300 nm, A = 1 dB/km...
-
Hirschmann BRS40-00249999-STCZ99HHSES Switch
Commerial Date Product description Description Managed Industrial Switch for DIN Rail, fanless design All Gigabit type Software Version HiOS 09.6.00 Port type and quantity 24 Ports in total: 24x 10/100/1000BASE TX / RJ45 More Interfaces Power supply/signaling contact 1 x plug-in terminal block, 6-pin Digital Input 1 x plug-in terminal block, 2-pin Local Management and Device Replacement USB-C Netw...
-
Hirschmann SPR20-7TX/2FM-EEC Unmanaged Switch
Commerial Date Product description Description Unmanaged, Industrial ETHERNET Rail Switch, fanless design, store and forward switching mode, USB interface for configuration , Fast Ethernet Port type and quantity 7 x 10/100BASE-TX, TP cable, RJ45 sockets, auto-crossing, auto-negotiation, auto-polarity , 2 x 100BASE-FX, MM cable, SC sockets More Interfaces Power supply/signaling contact 1 x plug-in terminal block, 6-pin...
-
Hirschmann RS40-0009CCCCSDAE Compact Managed In...
Product description Description Managed Full Gigabit Ethernet industrial switch for DIN rail, store-and-forward-switching, fanless design ; Software Layer 2 Enhanced Part Number 943935001 Port type and quantity 9 ports in total: 4 x Combo Ports (10/100/1000BASE TX, RJ45 plus FE/GE-SFP slot); 5 x standard 10/100/1000BASE TX, RJ45 More Interfaces ...
-
Hirschmann MM3 – 4FXS2 Media module
Description Product description Type: MM3-2FXM2/2TX1 Part Number: 943761101 Port type and quantity: 2 x 100BASE-FX, MM cables, SC sockets, 2 x 10/100BASE-TX, TP cables, RJ45 sockets, auto-crossing, auto-negotiation, auto-polarity Network size - length of cable Twisted pair (TP): 0-100 Multimode fiber (MM) 50/125 µm: 0 - 5000 m, 8 dB link budget at 1300 nm, A = 1 dB/km, 3 dB reserve,...
-
Hirschmann BRS20-16009999-STCZ99HHSESSwitch
Commerial Date Technical Specifications Product description Description Managed Industrial Switch for DIN Rail, fanless design Fast Ethernet Type Software Version HiOS 09.6.00 Port type and quantity 16 Ports in total: 16x 10/100BASE TX / RJ45 More Interfaces Power supply/signaling contact 1 x plug-in terminal block, 6-pin Digital Input 1 x plug-in terminal block, 2-pin Local Management and Device Replacement ...


